Powrót do listy kierunków

Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (Oligofrenopedagogika)

Rekrutacja na studia podyplomowe dla nauczycieli z EDUKACJI ZDROWOTNEJ: kliknij tutaj



Celem trzysemestralnych kwalifikacyjnych studiów podyplomowych jest rozwój wiedzy oraz nabycie kompetencji do prowadzenia edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną.

W poprzednich latach proponowane studia kwalifikacyjne dla nauczycieli nazywane były oligofrenopedagogiką. Współczesny nurt edukacji, na bazie postępów wiedzy w omawianym zakresie, spowodował zmianę nazwy studiów na „Edukacja i Rehabilitacja Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną”, co znajduje odzwierciedlenie w  najnowszych rozporządzeniach Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W Polsce dostęp osób z niepełnosprawnością intelektualną do edukacji włączającej, rehabilitacji i jakiegokolwiek zatrudnienia jest nadal ograniczony w sposób znaczny. Większość dzieci z niepełnosprawnością intelektualną kształci się w segregacyjnych placówkach specjalnych i pozbawiona jest możliwości uczęszczania do szkół ogólnodostępnych. Pozytywnym zjawiskiem jest zwiększająca się liczba dzieci z niepełnosprawnością intelektualną uczęszczających do szkół integracyjnych, gdzie dzieci z niepełnosprawnością uczą się razem z pełnosprawnymi rówieśnikami. Niestety, obecnie liczba tych szkół jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb. Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną kończą szkoły bez umiejętności niezbędnych do uzyskania zatrudnienia.

Nadrzędnym celem rehabilitacji społecznej jest możliwie pełne włączenie osób z niepełnosprawnością intelektualną, we wszystkie przejawy życia społecznego, aby osoba ta faktycznie była i czuła się wartościowym członkiem społeczeństwa, mogącym korzystać z dóbr i osiągnięć kultury, cywilizacji, jak też mogącym włączyć się w ich tworzenie. Realizacja procesu rehabilitacji społecznej oraz medycznej stawia określone wymagania zarówno osobie niepełnosprawnej, jak i społeczeństwu; osoba niepełnosprawna musi bowiem przystosować się do wymogów życia społecznego poprzez opanowanie umiejętności funkcjonowania w sytuacjach społecznych, zaś społeczeństwo powinno stworzyć społeczne warunki integracji, tj. znieść wszelkie bariery utrudniające włączenie się osoby niepełnosprawnej w życie społeczne.

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną spotykają się nadal z silnymi uprzedzeniami i stygmatyzacją w całej Europie, a liczne bariery sprawiają, że nie mogą one w pełni korzystać z przysługujących im fundamentalnych praw człowieka. Wprowadzanie pozytywnych zmian utrudnia powszechna i mocno zakorzeniona dyskryminacja osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zapewnienie rzeczywistego dostępu do edukacji i zatrudnienia osobom z niepełnosprawnością intelektualną jest podstawowym warunkiem, by mogły one żyć i pracować w społeczeństwie jak równoprawni obywatele.

Zacznij studiować!

Zarejestruj się

Kierownik studiów podyplomowych:

dr n. o zdr. Anna Kostiukow

Szanowni Państwo,

Zapraszamy do udziału w naszych studiach podyplomowych, których celem jest rozwój wiedzy oraz nabycie kompetencji do prowadzenia edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Słuchacze naszych studiów będą posiadać umiejętności planowania procesu terapeutycznego oraz wdrażania strategii terapeutycznych i edukacyjnych. Program powstał w oparciu o współczesne badania naukowe i uwzględnia kompleksowe strategie postępowania terapeutycznego oraz jest zgodny ze standardami Evidence-Based Medicine.

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu jest instytucją dającą ogromne możliwości prowadzenia tego typu studiów podyplomowych. Nauczanie słuchaczy o współczesnym stanie wiedzy medycznej w zakresie wybranego rodzaju niepełnosprawności stanowi o unikatowym charakterze tychże studiów.

Studia dają uprawnienia i przygotowują do pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie w ośrodkach szkolno-wychowawczych.

Kontakt
 
 
Kierownik kierunku - dr Anna Kostiukow
tel. 501 743 155
e-mail: annakostiukow@wp.pl
 
Informacje związane z rekrutacją i dostępnością miejsc:
tel. 61 854 60 49 lub - 61 61, - 62 67 - Centrum Studiów Podyplomowych UMP
e-mail: podyplomowe@ump.edu.pl
 

Jednostka organizacyjna
 
Uniwersytet Medyczny
im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu 
ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 135/147
61-545 Poznań
Copyright 2017 Uniwersytet Medyczny w Poznaniu ˙ made by 1CONNECT.